Kredyty

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, to w uproszczeniu długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Cele, na jakie można przeznaczyć kredyt hipoteczny:

 • zakup gotowej nieruchomości na rynku wtórnym,
 • zakup gotowej lub budowanej nieruchomości na rynku pierwotnym,
 • zakup lub budowa domu,
 • remont lub wykończenie nieruchomości,
 • cel dowolny (pożyczka hipoteczna),
 • refinansowanie kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe,
 • konsolidacja zobowiązań bankowych.

Jak wygląda proces zaciągania kredytu hipotecznego?

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest dłuższy i bardziej skomplikowany niż w przypadku kredytów gotówkowych. Można podzielić go na kilka etapów:

 1. Kredyt mieszkaniowy to kredyt celowy – kredyt jest przeznaczony na zakup konkretnej nieruchomości, zatem zanim złożysz wniosek o kredyt musisz mieć wybraną nieruchomość. Bank musi wiedzieć na co będzie przeznaczony kredyt.
 2. Kompletowanie dokumentów – analiza wniosku rozpocznie się dopiero po dostarczeniu kompletu dokumentów. Braki w dokumentacji, czy niepełne informacje wydłużają cały proces.
 3. Analiza i decyzja kredytowa – po przeanalizowaniu dokumentów bank wydaje decyzję pozytywną, może także odmówić udzielania kredytu ze względu np. na brak zdolności kredytowej, czy nieakceptowaną nieruchomość. W trakcie analizy możesz zostać poproszony także o dostarczenie dodatkowych dokumentów czy wyjaśnień.
 4. Podpisanie umowy kredytowej – po wydaniu ostatecznej pozytywnej decyzji przygotowywana jest umowa kredytowa. Dopiero ten dokument finalnie potwierdza fakt przyznania kredytu.
 5. Podpisanie aktu notarialnego – warunkiem uruchomienia kredytu na rynku wtórnym jest podpisanie umowy kupna nieruchomości. Dopiero po akcie notarialnym i złożeniu wniosku o wpis hipoteki bank wypłaci kredyt.

Autoryzowana Placówka Partnerska

Kontakt z doradcą

+48 607 64 96 96

62 757 18 19